یادگیری عمیق -Deep Learning

یادگیری عمیق :(Deep learning)به بیانی دیگر: یادگیری ژرف ماشین، یادگیری ساختار( ژرف یا یادگیری سلسله مراتبی) یک زیر شاخه از یادگیری ماشینی و بر مبنای مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها است که در تلاش هستند مفاهیم انتزاعی سطح بالا در دادگان را مدل نمایند که این فرآیند را با استفاده از یک گراف عمیق که دارای چندین لایه پردازشی متشکل از چندین لایه تبدیلات خطی و غیر خطی هستند، مدل می‌کنند. به بیان دیگر پایهٔ آن بر یادگیری نمایش دانش و ویژگی‌ها در لایه‌های مدل است. 

 

یادگیری عمیق زیرشاخه‌ای از یادگیری ماشینی است که از لایه‌های متعدد تبدیلات خطی به منظور پردازش سیگنال‌های حسی مانند صدا و تصویر استفاده می‌کند. ماشین در این روش هر مفهوم پیچیده را به مفاهیم ساده‌تری تقسیم میکند، و با ادامه‌ی این روند به مفاهیم پایه‌ای میرسد که قادر به تصمیم‌گیری برای آن‌‌ها است و بدین ترتیب نیازی به نظارت کامل انسان برای مشخص کردن اطلاعات لازم ماشین در هر لحظه نیست. موضوعی که در یادگیری عمیق اهمیت زیادی دارد، نحوه‌ی ارائه‌ی اطلاعات است. ارائه دادن اطلاعات به ماشین باید به نحوی باشد که ماشین در کمترین زمان اطلاعات کلیدی را که می‌تواند با استناد به آن‌ها تصمیم بگیرد را دریافت کند. هنگام طراحی الگوریتم‌های یادگیری عمیق می‌بایست به عوامل دگرگونی : (factors of variation) که اطلاعات مشاهده‌شده را توضیح میدهند توجه کنیم، این عوامل معمولا عوامل قابل مشاهده‌ای نیستند بلکه عواملی هستند که بر روی دسته‌ی قابل مشاهده تاثیرگذار بوده یا زاده‌ی ساختارهای ذهنی انسان برای ساده‌تر کردن مسائل هستند. برای مثال در هنگام پردازش گفتار عوامل دگرگونی می‌توانند لهجه‌ی گوینده، سن یا جنسیت او باشند. در هنگام پردازش تصویر یک ماشین، میزان درخشش خورشید یک عامل دگرگونی است. یکی از مشکلات هوش مصنوعی تاثیر زیاد عوامل دگرگونی بر روی اطلاعات دریافتی است. برای مثال بسیاری از پیکسل‌های دریافتی از یک ماشین قرمز در شب ممکن است سیاه دیده بشوند. برای حل این مشکلات بعضا به درک‌ بالای اطلاعات (در حدود انسان) نیازمندیم و درواقع گاهی یافتن نحوه‌ی مناسب نمایش اطلاعات به اندازه‌ی خود مسئله سخت و زمان‌بر است.

  • پشتیبان کلاس
  • 22 بهمن 1396
  • 1 دیدگاه

دیدگاه ها

u15092699656

حامد سرمست 04 اسفند 1396

سلام. بنده جلسه اول کلاس deep learning را نتونستم حاضر باشم به چه طریق صوت و اسلایدها را میشود گرفت تا هفته آینده با اطلاعات سر جلسه دوم حاضر باشم؟